Struktura vlasů. Typy vlasů a péče o ně v závislosti na typu. Doporučené procedury péče o vlasy pro každý z nich.
Vlasy jsou odumřelá, pružná zrohovatělá vlákna tvořená epidermálními buňkami. Jejich růst je ovlivňován věkem člověka, klimatem, teplotou, zdravotním stavem, chemickými faktory, genetickými dispozicemi a stravou. Fyziologickým vlivům již nepodléhají, ale používáním vhodných přípravků můžeme zlepšit jejich vzhled.
Vlasy se nacházejí na celém povrchu kůže s výjimkou vnitřní strany dlaní, rtů, chodidel a ohybových ploch kloubů. Jsou tvořeny tvrdým, soudržným keratinem. Vlasy vyrůstají z kožních jamek tvořících kanálek, tzv. vlasový folikul, do kterého ústí kanálky mazových žláz.
Vlas se skládá ze stonku, kořene, cibulky, vývodu pouzdra (kožního póru), mazové žlázy, kutikuly, přitahovacího svalu, vazivové části pouzdra, papily. Vlasy obsahují pigment zvaný melanin, tuky a minerální látky. Průměrný růst vlasů na hlavě je asi 1 cm za měsíc.
Po dobu přibližně šesti let vlasy dále rostou, poté se zastaví, odpočívají a nakonec vypadnou. Když vlasy vypadnou, objeví se na jejich místě nové. Pokud se nenahradí, máme co do činění s plešatostí. Vlasy na hlavě jsou vždy v různých fázích růstu – některé aktivně rostou, jiné v této době již odpočívají.
Život vlasu lze rozdělit do následujících fází:
– ANAGENNÍ (růstová fáze) – aktivní růst vlasu. Trvá několik měsíců až několik let. V této fázi se vytváří struktura vlasu, jeho barva, tloušťka.
– KATAGEN (fáze atrofie) – období, kdy vlasy přestávají růst
– TELOGEN (klidová fáze) – závěrečná fáze, která trvá 5-6 týdnů. V této fázi se již buňky připravují na růst nových vlasů. V každém okamžiku se v této fázi nachází přibližně 10-15 % vlasů na hlavě. Po skončení telogenu přechází vlasové jádro umístěné nad papilou do anagenní fáze a začíná produkovat nové vlasy, které pak vytlačí staré vlasy, což způsobí jejich odstranění.
Vlasy se skládají ze tří vrstev. Vnitřní vrstvu tvoří dřeň. Ta se nachází pouze u velkých hrubých vlasů. Střední vrstvou je kůra, která zajišťuje pevnost vlasu a určuje jeho barvu a strukturu. Vnější vrstva vlasu je kutikula. Tato vrstva je velmi tenká a slouží jako ochrana vrstvy kůry.
Pro účely přizpůsobení typu péče můžeme vlasy rozdělit na následující typy:
normální vlasy
suché vlasy
Mastné vlasy
Kombinované vlasy
Normální vlasy vyžadují ze všech typů vlasů nejméně času na péči. Normální normální vlasy jsou pružné, lesklé a nemastí se. Normální normální-tříčtvrteční vlasy je třeba 2-3krát týdně mýt šamponem a upravovat, aby byly pěkné a lesklé a v případě dlouhých vlasů se lépe rozčesávaly. Tento typ vlasů je však velmi vzácný.
Suché vlasy se vyznačují tuhými a drsnými vlasy, lámavými vlasy, velmi často se třepí konečky a snadno se stávají statickými. Tyto vlastnosti jsou obvykle způsobeny vnějšími faktory. Mezi ně patří sluneční záření, chlorovaná nebo mořská voda, vysoké nebo velmi nízké teploty, fénování a nesprávně prováděné kadeřnické procedury. V důsledku těchto faktorů vlasy obsahují méně vody, než by měly (norma je asi 10 %). O suché vlasy je třeba pečovat pomocí šamponu pro suché vlasy a vyvarovat se fénování. Pro zlepšení jejich vzhledu se vyplatí používat oleje, zejména ty, které pomáhají i suché a ochablé pokožce – cennými složkami jsou makadamové ořechy, avokádo, marula, sladké mandle, rakytník a konopí. Kosmetická taštička by měla obsahovat také oleje Sacha Inchi a arganový olej.
Ztloustnutí vlasů je způsobeno nadměrnou činností mazových žláz ve vlasové pokožce, které produkují příliš mnoho mazu. V důsledku toho vlasy rychle ztrácejí lesk, svěžest a nadýchanost. Vlasy se shlukují do mastných, lesklých pramenů. Zmaštěné vlasy je třeba mýt každý den, aby se tukové nánosy smyly. Doporučují se šampony pro mastné vlasy, které obsahují bylinné výtažky, jako je heřmánek, chmel, mydlice lékařská a aloe vera. Jako masku na vlasy používejte bahno z mrtvého moře, které vlasy nezatíží, ale dodá jim objem a lehkost. Důležité je vyhnout se kosmetickým přípravkům obsahujícím silikon, které vlasy zatěžují a zmatňují. Dobrou volbou nejsou ani bezoplachové kondicionéry.
Kombinované vlasy jsou u kořínků mastné a na konečcích lámavé a suché. Šetrné šampony by se měly používat každý jeden až dva dny. Na kořínky by se měla používat vlasová kosmetika pro mastné vlasy a roztřepené konečky by se měly pravidelně zastřihávat.
Tenké a jemné vlasy – Struktura jemných vlasů je velmi tenká a zdá se, že je jich málo. Kromě toho se struktura vlasů zdá být tenká a tenká. Vlasové přípravky by měly zvětšit objem vlasů a také být posilující. Nepoužívejte bezoplachové kondicionéry, protože zatěžují již tak slabé vlasy. Místo toho jsou účinné oleje, jako je makadamiový, marulový, avokádový a rakytníkový. Vyplatí se také sáhnout po kyselině hyaluronové, která hydratuje pokožku a zvyšuje její pružnost.
Zdravé vlasy jsou silné a lesklé. Když vlasy začnou vypadávat, lámat se nebo štěpit, může to být důsledek nadměrného používání stylingových prostředků – laků na vlasy, pěn, gelů, nesprávného používání fénu, ale může to signalizovat i onemocnění organismu nebo nesprávnou stravu. Pokud kosmetika pro péči o vlasy nepřináší vašim vlasům úlevu, je vhodné navštívit odborníka.
Kůže našich rtů je tenká a jemná. Vzhledem k nedostatku melaninu a velmi malému množství mazových žláz [...]
Má naše pleť různé potřeby v závislosti na ročním období? Začněme odpověď na tuto otázku základním [...]
Konzervační látky jsou spojovány se škodlivostí, umělostí a “zbytečnými chemikáliemi”. Na [...]
Struktura vlasů. Typy vlasů a péče o ně v závislosti na typu. Doporučené procedury péče o vlasy pro každý [...]